Zakładanie akwarium

Krok po kroku czyli jak złożyć akwarium. Akwarium o pojemności 54 l dla poczštkujšcego akwarysty.

Elementy wymagana:
– akwarium proste 60 cm x 30 cm x 30 cm, – pokrywa 60 cm x 30 cm, – filtr – do takiej pojemności wewnętrzny, – grzałka – najlepiej z termostatem, – termometr, – podłoże.

Elementy opcjonalne:

– czyszcik magnetyczny

Krok po kroku, czyli jak założyć akwarium. Akwarium o pojemności 54 l dla początkującego akwarysty. Po pierwsze oczywiście zbadajmy otoczenie wokół nas: sklepy zoologiczne oraz orientacyjne ceny. Ceny wyposażenia zależą oczywiście od sklepu. Na dno akwarium dajemy podłoże. Najlepsze jest zastosowanie zwykłego żwiru o grubości 2-4 mm.
Należy go dokładnie wypłukać wodą. Warstwa podłoża powinna mieć około 5-7 cm. Praktyczna rada: z tyłu akwarium dać ok. 7 cm, a z przodu 5 cm, między innymi dlatego, że w akwarium będzie lepiej widoczna głębia wnętrza.Dobór roślin zależy od ilości światła w akwarium.
Zazwyczaj oryginalne pokrywy mają za mało świetlówek i światła nie wystarcza. Jeżeli w akwarium jest mniejsze oświetlenie niż 0,3 W/l, pozostają do wyboru rośliny o niskich wymaganiach nasłonecznienia. Wyjściem z tej sytuacji może być przebudowa pokrywy.
W akwarium umieszczamy filtr, grzałkę i termometr. Teraz pozostaje odczekać przynajmniej 3 tygodnie aż akwarium dojrzeje pod względem biologicznym.
Wskazówki:

– akwarium nie może znajdować się w miejscu mocno nasłonecznionym, ponieważ powoduje to szybki wzrost glonów,
– przez pierwsze tygodnie w akwarium mogą pojawić się glony oraz zmętnienie wody. Jest to całkowicie naturalne zjawisko i nie ma się czym przejmować,
– nie należy wpuszczać ryb przed upływem 3 tygodni,
– należy wystrzegać się muszli – wydzielają wapń i mają duzy wpływ na twardość wody.
Trzy plany

Aranżując akwarium sadzimy rośliny w trzech planach. Pierwszy plan to rośliny, które znajdą się przy przedniej szybie. Zazwyczaj są to rośliny trawnikowe, takie jak np. Hemiantus callitrichoides lub też Glossostigma elantoides.
Niestety są to rośliny bardzo wymagające. Zamiast nich na pierwszy plan możemy z powodzeniem wykorzystać przywiązane do małych kamyczków lub korzeni mchy wodne.
Drugi plan to rośliny dorastające do około 15 cm wysokości, takie jak Echinodorus sp., Cryptocoryne sp., czy Eleocharis parvula. Rośliny te powinny szczególnie dobrze zgrywać się z ogólnym zamysłem aranżacji. To od nich w dużej mierze zależy ogólny wygląd całego akwarium.
Dobrze jest skorzystać z porad doświadczonych akwarystów specjalizujących się w akwariach japońskich. Niektóre z roślin często stosowanych w drugim planie wydzielają różne związki hamujące rozwój innych roślin. Powinniśmy o tym pamiętać sadząc np. kryptokoryny. Takie oddziaływanie jednych roślin na drugie nazywa się allelopatią.
Trzeci plan to rośliny sadzone przy tylnej szybie zbiornika i rosnące powyżej 20 cm wysokości. Szczególnie dobrze nadają się tutaj takie rośliny, jak: Rotala sp., Cabomba sp., Hygrophila sp., Ludwigia sp., czy wspomniana w pierwszej części tego artykułu Valisneria sp. Japończycy spośród całego bogactwa roślin wykorzystywanych w trzecim planie zazwyczaj wybierają zaledwie dwa, maksymalnie trzy gatunki.
Sadzenie roślin akwariowych

Rośliny sprzedawane są w sklepach akwarystycznych w plastykowych doniczkach oraz w wacie lub gąbce. W domu powinniśmy delikatnie oczyścić korzenie z waty lub gąbki. Dobrze jest to robić pod wodą, np. w garczku, ponieważ wata łatwo odchodzi wtedy od korzeni. Nie wolno sadzić roślin w tych doniczkach do akwarium.
Po oczyszczeniu korzeni usuwamy wszystkie zgniłe lub połamane części roślin. Rośliny sadzimy w podłoże pęsetą. Do większych korzeni lub kamieni możemy z powodzeniem przymocować specjalistyczną siateczką lub żyłką rośliny takie jak anubiasy czy mchy wodne. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może być źródłem wielu pozytywnych wrażeń.