Najpopularniejszy typ akwarium

Akwarium towarzyskie to takie, które jest przystosowane do hodowli różnych gatunków ryb, pochodzących z różnych środowisk naturalnych. Ten rodzaj akwarium tworzymy zazwyczaj, gdy chcemy zasiedlić wszystkie poziomy zbiornika. Należy dobrać takie gatunki, którym jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki. Aby móc to zadanie spełnić, potrzebna jest nam wiedza o tym, jakie ryby bytują przy lustrze wody, które przedkładają środkowe warstwy wody oraz które przebywają przy dnie zbiornika.

Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać ryby różnych gatunków w zbiorniku dużym niż małym. Wysokość takiego zbiornika powinna wynosić co najmniej 50 lub 60 cm. Warto zapamiętać, że odliczyć musimy przestrzeń, która podlega zajęciu przez podłoże oraz tę – pomiędzy taflą wody a górną krawędzią akwarium. Z tej przyczyny lepiej jest kupić akwarium większe niż mniejsze.
Wielu początkujących akwarystów twierdzi, że małe akwarium nadaje się do pielęgnacji małych ryb, natomiast duże tylko dużych gatunków. Nadmienię, że ja zaczynałem od małego akwarium, 15- litrowego , z czasem zamieniałem na większe. Zdarza się, że małe ryby bardzo dobrze czują się w niewielkich akwariach, natomiast inne małe ryby zdecydowanie preferują większe zbiorniki.
Istotnym elementem jest to, czy dany gatunek preferuje życie w ławicy, czy też składa się z indywidualistów. Małe ryby, wymagające własnych rewirów, zazwyczaj nie nadają się do dużego akwarium głównie w przypadku, gdy muszą żyć w towarzystwie bardziej ruchliwych gatunków. Za wielkość standardową akwarium towarzyskiego można uznać wymiar 100 x 60 x 50 lub 100 x 60 x 60 (dł., szer., wys.). W takich zbiornikach towarzyskich warto tylną ścianę zasłonić roślinami takich gatunków, jak np.: mech jawajski, mikrozorium oskrzydlone.
Będą one tworzyć zieloną tylną ścianę. Rośliny najlepiej posadzić w taki sposób, aby uzyskać efekt głębi. W akwarium powinny się znaleźŸć również miejsca zaciszne (spoczynku), w których nasze ryby będą mogły spokojnie odpoczywać. Bardzo dobrze jest, gdy w naszym akwarium będą miejsca jasne i zacienione. Dzięki temu ryby będą aktywniejsze ruchowo.