Dbanie o akwarium

Dbanie o swoje akwarium jest trudne. Kiedy jednak dojdziemy już do wprawy, może okazać się, że wcale nie jest ono tak trudne, jak mogłoby nam się wydawać. Należy tylko pamiętać o systematycznej (codziennej) pielęgnacji akwarium. Przede wszystkim każdego dnia powinniśmy sprawdzić działanie filtra, dzięki czemu woda w akwarium będzie przez cały czas wzbogacana w tlen. Co prawda, działanie filtra jest energochłonne.Powinniśmy liczyć się z tym, kiedy decydujemy się na założenie akwarium. Prócz tego warto wspomnieć również o tym, że istotne jest codzienne karmienie naszych rybek, przy czym powinniśmy pamiętać, by nie wsypywać do akwarium za dużej ilości pokarmu.
W konsekwencji, kiedy ryby nie będą w stanie skonsumować całego przeznaczonego dla nich pożywienia, będzie ono po prostu osadzało się na dnie i powodowało zanieczyszczenie wody – w skrajnych przypadkach z akwarium będzie się unosił przykry zapach.

Można także raz na tydzień lub dwa tygodnie wymienić do 5% wody. Obligatoryjne też pamiętać trzeba, by raz na jakiś czas wymieniać wodę w akwarium, pamiętając o dokładnym czyszczeniu ścianek bocznych oraz dna. Należy również przepłukać kamyki i umyć rośliny.
W tym czasie też można usunąć obumierające liście, które mogą wpłynąć na kwaśność wody. Filtra nie należy czyścić zbyt dokładnie, by wkłady filtrujące zachowały kultury pożytecznych bakterii.
TERMINARZ OBSŁUGI AKWARIUM
Obsługa codzienna

Każdego dnia należy karmić ryby i sprawdzić, czy wyglądają na zdrowe. Jeżeli którakolwiek wydaje się być chorą (poddać leczeniu) lub zdechła, należy ją usunąć z akwarium. Sprawdź temperaturę wody oraz funkcjonowanie filtra i przewodów napowietrzających.
Obsługa tygodniowa

Co tydzień, zwłaszcza w pierwszych tygodniach przed ustaleniem się równowagi w nowym akwarium, należy wykonywać testy wody na obecność rozpuszczonych związków azotu, na kwasowość i twardość. Zawartość zanieczyszczeń w zbiorniku powinna być jak najmniejsza; stosuj odmulacz do żwiru. Przez pierwsze dwa miesiące wymieniaj co tydzień około 10 procent wody.
Obsługa miesięczna

Kiedy akwarium osiągnie już stan równowagi, co miesiąc sprawdzaj skład chemiczny wody. Wymieniaj większą ilość wody w zbiorniku – około 25% jego objętości. Sprawdzaj filtr, oczyść szyby i żwir. Usuń wszystkie żółknące liście.
Obsługa roczna

Należy bardzo dokładnie wyczyścić zbiornik, opróżniwszy go wcześniej z dekoracji i ryb. Żwir trzeba wybrać z akwarium i wypłukać, podobnie jak elementy dekoracji. Zachowaj jednak trochę wody z akwarium na poźniej. Zrób rozsady z roślin. Sprawdź filtr i w razie konieczności zmień wkłady. Pompa wody może wymagać przeglądu, zwłaszcza jeżeli stała się głośnia; być może trzeba będzie zmienić kamienie napowietrzające. Wymień świetlówki, nawet jeżeli nadal działają.