Oświetlenie akwarium

 

Oświetlenie sztuczne, które zastosujemy w naszym akwarium, ma na celu uzupełnienie niedoboru œświatła naturalnego. Każdy zbiornik ma indywidualne zapotrzebowanie na moc i ilość punktów œświetlnych. Zależy to od wielkości zbiornika, nasilenia oœświetlenia naturalnego, pory roku oraz gatunków hodowanych ryb i rośœlin.
Można jedynie podać następujące wskazówki. Pojawienie się po kilkunastu tygodniach dużej ilości glonów zielonych wskazuje na zbyt intensywne oświetlenie – należy skrócić czas oświetlenia sztucznego lub zasłonić zbiornik przed światłem naturalnym. Rozwój okrzemek tworzących nalot o zabarwieniu brunatnym dowodzi o zbyt małej ilości œświatła. Zwiększamy wtedy intensywność lub czas oœświetlenia.

Również zbyt słaby lub nienaturalny wzrost roślin może wskazać na niedobór światła. Intensywność i czas oświetlenia powinny być dobrane do gatunku ryb, np.: ryby, których ojczyzną są kraje podzwrotnikowe wymagają zazwyczaj około 12 godzin oœświetlenia na dobę.
Prawidłowe umiejscowienie punktów oświetleniowych ma duży wpływ na uwydatnianie barw ryb, gdyż wygląd niektórych gatunków zależy głównie od kąta i kierunku padania światła. Przy zastosowaniu nieodpowiedniego oświetlenia, nawet bardzo barwne ryby będą się wydawały blade i nieciekawe. Najlepiej umieścić oświetlenie biegnące od góry z przodu. Jest to najkorzystniejsze położenie. Jako źródło światła używane są najczęściej œświetlówki, a nieco rzadziej żarówki, halogeny.
oświetlenie akwarium

Zastosowanie zwykłych żarówek ma następujące zalety: tania i prosta instalacja punktów świetlnych oraz charakter światła żarówki odpowiada rybom i roślinom. Taki rodzaj oświetlenia ma jednakże wady: w małych zbiornikach trudno jest utrzymać właściwą temperaturę (np. przy zastosowaniu 2 żarówek 15W, w zbiorniku o pojemności 30 dm3 temperatura wody może wzrosnąć o 3-4 o C w ciągu 2-3 godzin), dość duży koszt eksploatacji.
Zastosowanie świetlówek ma prawie te same zalety: równomierne oœświetlenie akwarium, tania eksploatacja, nienagrzewanie się. Jedyną wadą świetlówek jest to, że muszą być one połączone z dławikiem i starterem. Od rodzaju oświetlenia będzie zależało to, jak przyjemne jest światło „ciepłe”, czyli o kolorze żółto-pomarańczowym. Ten typ światła również bardziej lubią ryby. Natomiast rośliny najlepiej rosną przy œświetle białym i „zimnym”.